Porównanie światowych skal jakości powietrza – część 1
A comparison of worldwide Air Quality Scales - Part 1

Posted on March 20th 2015
Udział: aqicn.org/faq/2015-03-20/a-comparison-of-worldwide-air-quality-scales-part-1/pl/

World Health Organization

Bardzo często otrzymujemy zapytania od użytkowników, którzy pytają o liczby publikowane w projekcie Światowego Indeksu Jakości Powietrza i zastanawiają się, czym różnią się od wartości prezentowanych na innych portalach. I to właściwie normalne, ponieważ liczby, zwane także wskaźnikami jakości powietrza (AQI), mogą być bardzo mylące dla początkujących. Ostatnia wiadomość jaką otrzymaliśmy jest następująca:

Od zeszłego roku sprawdzamy wskaźnik jakości powietrza w Tianjin w Chinach, jednak odkryliśmy, że dane znacznie się różnią między Twoją witryną a inną oficjalną (air.tjemc.org.cn), która jest również podana na Twojej stronie. Zastanawiam się, który z nich może dostarczyć dokładniejsze dane, ponieważ będzie to miało wpływ na decyzję o użytkowaniu na zewnątrz czy wewnątrz. Proszę o pomoc w tej kwestii. Dziękuję!

Pisaliśmy już sporo na ten temat już wcześniej, na przykład na podstawie danych porównawczych PM 2,5 dla Szanghaju , Singapuru PSI i PM 2,5 AQI , a ostatnio także na temat aktualnych prognoz .

Ponieważ jednak wciąż otrzymujemy wiele pytań, piszemy teraz ten artykuł, aby wyjaśnić różnicę między skalami AQI używanymi na całym świecie.

Pierwsza część tego artykułu skupi się na Chinach, a druga część rozszerzy porównanie na skale stosowane w Japonii, Korei Południowej, Indiach, Tajlandii, Malezji, Europie, Meksyku itp.

.oOo.

Wracając do pierwotnego pytania dotyczącego wskaźnika jakości powietrza w Tianjin w Chinach, dwa poniższe zdjęcia to migawki strony internetowej EPA air.tjemc.org.cn w Tianjin. Zdjęcie po lewej stronie przedstawia stężenie PM 2,5 , a po prawej przeliczone AQI.

1 hour 2 and 24-hours 3 average PM2.5 readings 1 in µg/m3 AQI values 2 and dominent pollutant 3


.oOo.

Zaczynając od rysunku po lewej stronie, wartości zaznaczone jako 2 i 3 w rzeczywistości nie są nawet przeliczane na jakąkolwiek skalę AQI, ale po prostu surowe odczyty wyrażone w mikrogramach na metr sześcienny (µg/ m 3 ). Można by pomyśleć, że podawanie surowych wartości jest dziwne, ale w rzeczywistości zdarza się to znacznie częściej, niż można by się spodziewać.

Wiele Biur Ochrony Środowiska (EPB) na całym świecie podaje po prostu nieprzetworzone wartości.W projekcie Światowego Indeksu Jakości Powietrza podawane są wyłącznie wartości przeliczone na skalę amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA). Aby przekonwertować surowe wartości na skalę US EPA, możesz po prostu skorzystać z kalkulatora airnow (migawka po prawej) lub naszej własnej wersji tego samego kalkulatora :

Korzystanie z kalkulatora jest proste: aby przeliczyć np. odczyty PM2,5, wybierz substancję zanieczyszczającą PM 2,5 1 , następnie wprowadź stężenie masowe 2 , a na koniec kliknij Oblicz, aby uzyskać odpowiednią wartość AQI 3 .

Tak więc, sprawdzając dane dotyczące jakości powietrza podawane na innych stronach internetowych, zawsze dokładnie sprawdź jednostkę danych i pamiętaj o przeliczeniu jej na skalę AQI, jeśli jest wyrażona jako surowe µg/ m 3 . Należy pamiętać, że w projekcie Światowego Indeksu Jakości Powietrza podawany jest wyłącznie wskaźnik AQI oparty na odczytach z 1 godziny (a nie średniej z 24 godzin). Jeśli chcesz poznać wyjaśnienie, sprawdź ten post o nowcast .

Następnie w przypadku obrazu po prawej stronie (odczyty AQI) sytuacja staje się nieco bardziej złożona, ponieważ na całym świecie istnieją różne rodzaje skal AQI.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oferuje wytyczne dotyczące jakości powietrza w oparciu o przeglądy zgromadzonych dowodów naukowych.

Ale prawie każdy kraj ma swoją własną skalę i tak jest również w przypadku Chin, które posługują się skalą znaną jako HJ 633-2012 . Skala stosowana w projekcie Światowego Indeksu Jakości Powietrza to skala amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) . Ponieważ jednak grafika jest lepsza niż wiele słów, oto dwie skale dla substancji zanieczyszczającej PM 2,5 .

Najważniejsze jest, aby zauważyć, że dla AQI wynoszącego 200 i więcej, obie skale mają te same punkty graniczne. Zatem następnym razem, sprawdzając dane dotyczące jakości powietrza dostępne na innych stronach internetowych, zawsze dokładnie sprawdź dane w urządzeniu i upewnij się, że dokładnie sprawdziłeś, która skala AQI jest używana.

W drugiej części tego artykułu będziemy pisać o innych skalach stosowanych na świecie i czeka nas bardzo ciekawa niespodzianka, jak na przykład skala AQI stosowana dla Ułan Bator i jej zakres 100-250 Niskie zanieczyszczenie ...
--

Note: Artykuł ten jest częścią serii poświęconej ogólnoświatowym skalom jakości powietrza.

Więcej informacji na temat konkretnych krajów lub kontynentów można znaleźć w tych artykułach:
Tajlandia i Malezja
-
Indie
-
China
-
Hongkong / Kanada (wskaźnik zdrowia jakości powietrza)
-
Ameryka Południowa
-
Australia
-
Quebecu i Montrealu
-
Singapur
-
Polska
-
Indonezja
.

Informacje na temat stosowanej średniej 24-godzinnej lub ozonu i cząstek stałych (PM 2,5 ) można znaleźć w tych dwóch artykułach: Indeks ozonu przyziemnegoPM 2,5 Instant Cast

Kliknij tutaj, aby zobaczyć wszystkie wpisy w często zadawanych pytaniach
 • AQI Scale: What do the colors and numbers mean?
 • Using Statistical Distances for Real-time Sensor Networks Validation
 • Nitrogen Dioxyde (NO2) in our atmosphere
 • O pomiarach jakości powietrza i zanieczyszczeń:

  O Poziomach Jakości Powietrza

  -Wartości Indeksu Jakości Powietrza (AQI)Poziomy zagrożenia zdrowia
  0 - 50Dobra0-50: Dobra - Jakość powietrza jest uznawana za zadowalającą, a zanieczyszczenie powietrza stanowi niewielkie ryzyko lub jego brak.
  51 -100Średnia50-100: Średnia - Jakość powietrza jest dopuszczalna; jednak niektóre zanieczyszczenia mogą być umiarkowanie szkodliwe dla bardzo małej liczby osób, które są niezwykle wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza.
  101-150Niezdrowa dla osób wrażliwych100-150: Niezdrowe dla wrażliwych osób - u osób wrażliwych mogą wystąpić negatywne skutki dla zdrowia. Większość populacji może nie odczuwać negatywnych objawów.
  151-200Niezdrowa150-200: Niezdrowe - Każdy może zacząć doświadczać negatywnych skutków zdrowotnych; U osób wrażliwych mogą wystąpić poważniejsze skutki zdrowotne.
  201-300Bardzo niezdrowa200-300: Bardzo niezdrowe - Ostrzeżenie zdrowotne, poziom alarmowy. Bardzo prawdopodobny negatywny wpływ na całą populację.
  300+Zagrożenie dla życia300 : Niebezpieczny - Alarm Zdrowotny: każdy może doświadczyć poważniejszych skutków zdrowotnych.

  Aby dowiedzieć się więcej na temat jakości powietrza i zanieczyszczenia, sprawdź w wikipedii temat "jakość powietrza" lub nasz poradnik o jakości powietrza i jego wpływie na Twoje zdrowie.

  Więcej przydatnych informacji zdrowotnych na blogu doktora Richarda Sainta z Pekinu: www.myhealthbeijing.com .


  Uwaga dotycząca użytkowania: Wszystkie dane dotyczące jakości powietrza mogą być nieważne w chwili publikacji, a w celu zapewnienia jakości dane te mogą być w dowolnym momencie zmieniane bez powiadomienia. Projekt World Air Quality Index wykorzystuje wszystkie przydatne umiejętności, dba o rzetelność przy kompilowaniu treści tych informacji, ale w żadnym wypadku zespół projektowy World Air Quality Index lub jego agenci nie są odpowiedzialni za umowę, delikt lub w inny sposób za jakiekolwiek straty, obrażenia lub szkody wynikające bezpośrednio lub pośrednio z dostarczania tych danych.  Ustawienia


  Ustawienia Języka:


  Temperature unit:
  Celcius