O projekcie Światowy Indeks Jakości Powietrza
aqicn.org - waqi.info

Projekt Światowy Indeks Jakości Powietrza jest projektem non-profit rozpoczętym w 2007 roku. Jego misją jest promowanie świadomości obywateli na temat zanieczyszczeń powietrza oraz dostarczanie jednolitych i ogólnoświatowych informacji o jakości powietrza.

Projekt zapewnia przejrzyste informacje o jakości powietrza dla ponad 130 krajów, obejmujące ponad 30 000 stacji w 2000 głównych miastach, za pośrednictwem dwóch stron internetowych: aqicn.org i waqi.info.

Zespół założycielski z siedzibą w Pekinie w Chinach składa się z kilku autorów zajmujących się naukami o środowisku, inżynierią systemów, nauką o danych, a także projektowaniem wizualnym. Zespół rozwija się na całym świecie, zdobywając nowych kluczowych kibiców z Singapuru, Indii, Australii i USA.

Projekt, pomimo swoich celów społecznych i kosztownego zasięgu, nigdy nie otrzymał żadnego finansowania publicznego. Ograniczone dochody, głównie z reklam internetowych, wykorzystywane są na pokrycie kosztów infrastruktury i sprzętu. Wkład pracy inżynierskiej.


The project is constantly looking for support from more contributors. It has now received active contributions from more than 16108 citizens from 137 countries:

made in 北京

Kontakt z zespołem świata wskaźnik jakości powietrza

Jeśli chcesz wysłać do nas wiadomość, spróbuj skorzystać z jednego z poniższych dedykowanych kanałów kontaktu:

Jeśli żaden z powyższych kanałów nie odpowiada Twoim potrzebom, kliknij tutaj, aby wysłać do nas wiadomość (pamiętaj jednak, że ze względu na ograniczone możliwości naszego zespołu nie możemy zagwarantować, że odpowiemy na wszystkie wiadomości).


Kredyty

Wszystkie zasługi należą się Ambasadom USA w Chinach za wstępne dostarczenie i opublikowanie pomiarów jakości powietrza PM2,5, chińskiemu posłowi do Parlamentu Europejskiego za ogromny wysiłek w dostarczeniu PM2,5 do tak wielu miast, a także wszystkim agencjom ochrony środowiska na całym świecie za ich doskonałą pracę w zakresie monitorowania i dostarczania informacji na temat jakości powietrza.

Cała ta praca jest możliwa dzięki doskonałej pracy dla światowej Agencji Ochrony Środowiska (poniższa lista nie jest wyczerpująca):


--

Poszukujemy pomocy przy tłumaczeniu tej strony. Więcej informacji znajdziesz na stronie tłumaczenie.


Często zadawane pytania i odpowiedzi

 1. Źródła danych o jakości powietrza: wszystkie dane dotyczące jakości powietrza widoczne w Światowym Indeksie Jakości Powietrza są oficjalnymi danymi odpowiednich Agencji Ochrony Środowiska (EPA) każdego kraju. Dane z każdej EPA są mierzone przy użyciu profesjonalnego sprzętu monitorującego. Pełna lista źródeł EPA wykorzystywana w Światowym Indeksie Jakości Powietrza jest dostępna na stronie źródła.
 2. Widzenie różnych odczytów z innych witryn: jest to najprawdopodobniej normalne i wynika z faktu, że różne witryny korzystają z różnych skal AQI. W Światowym Indeksie Jakości Powietrza używamy skali amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA), podczas gdy inne strony internetowe mogą używać innych skal. Więcej informacji znajdziesz w tym artykule.
 3. Chcę monitorować jakość powietrza w mojej okolicy: ponieważ wysokiej klasy stacje profesjonalne mogą być naprawdę drogie (ponad 10 tys. dolarów za stację), w ramach projektu World Air Quality Index / Earth Sensing Labs opracowano specjalnie zoptymalizowane i niedrogie stacje monitorujące kosztujące zaledwie 200 USD. Sprawdź stronę produktu stacji monitorowania jakości powietrza GAIA.
 4. Chcę dodać nową stację na mapie: Jeśli Twoja stacja monitorująca jest kwalifikowana (na przykład, jeśli korzysta z technologii BAM, TOEM lub GAIA), dodanie nowej stacji na mapie to nie tylko proste i jednoznaczne, ale także całkowicie bezpłatne. Pełne wyjaśnienie można znaleźć na tej stronie
 5. Jakość danych i weryfikacja w czasie rzeczywistym: Dane publikowane w Światowym Indeksie Jakości Powietrza są publikowane w czasie rzeczywistym i dlatego nie są zweryfikowane w momencie publikacji. Aby poprawić jakość, stosuje się zestaw algorytmów sztucznej inteligencji działających w czasie rzeczywistym w celu wykrywania nieprawidłowych warunków danych (iskier, niski poziom raportowania itp.) i automatycznego „blokowania” danych przesyłanych z uszkodzonych stacji.
 6. Dostęp do danych historycznych: obecnie wraz z kilkoma instytucjami międzynarodowymi (WHO, ONZ, GEO) badamy możliwość ustalenia ram dostępu do danych historycznych dotyczących jakości powietrza. Jeśli reprezentujesz międzynarodową instytucję, organizację lub uniwersytet i chcesz przyłączyć się do tego wysiłku, sprawdź naszą stronę platforma danych.
 7. API (interfejs programowania aplikacji): projekt World Air Quality Index oferuje bezpłatny interfejs API dla map, kafelków i programowy dostęp JSON. Więcej informacji znajdziesz na stronie API.
 8. Wkład w projekt Światowego Indeksu Jakości Powietrza: W ramach projektu stale poszukuje się większej liczby osób do wsparcia działań: na przykład do pisania artykułów, ulepszania naszych aplikacji, tworzenia nowej wizualizacji danych, ulepszania prognozę jakości powietrza lub przetłumaczenie strony internetowej i aplikacji na języki informacyjne. Więcej informacji znajdziesz na stronie wkład.
 9. Finansowanie: Projekt Światowego Indeksu Jakości Powietrza jest niezależny od jakiegokolwiek rządu i jakiejkolwiek korporacji nastawionej na zysk. Do tej pory nie otrzymał żadnego dofinansowania od żadnego podmiotu publicznego ani prywatnego. Ograniczony dochód z reklam internetowych jest wykorzystywany na pokrycie kosztów infrastruktury.
 10. Dlaczego w celu zharmonizowania danych wybraliśmy indeks amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska? Dzieje się tak głównie ze względów historycznych: kiedy zaczynaliśmy w 2007 r., nie było zbyt wielu alternatyw, a amerykańska EPA faktycznie dość aktywnie promowała tę koncepcję czystego powietrza, więc wybór był naturalny. Niektóre alternatywy, takie jak europejski „wspólny wskaźnik jakości powietrza” również mogły być dobrym rozwiązaniem, ale EEA nie promowała ich standardu. To i tak nie będzie problemem przez długi czas, ponieważ obecnie pracujemy nad ulepszeniem, które pozwoli użytkownikom wybrać dowolną skalę spośród listy ponad 80 skal!
 11. Ilu miast udostępniacie obecnie dane o jakości powietrza i czy w każdym z nich informacje są dostępne w Waszej aplikacji? Dostarczamy dane dla 9000 stacji na całym świecie, czyli około 600 dużych miast w 70 krajach. Informacje są dostępne w aplikacji dla każdego z nich, jednak nie wszystkie miasta posiadają „pełny” zestaw monitoringu zanieczyszczeń (np. PM2,5, PM10, ozon, NO2, SO2, CO). Na przykład niektórzy mają tylko PM10 lub złożony AQI. Stale zwiększamy także zasięg, naszym celem jest pozyskiwanie co roku o 10–20% większej liczby stacji. Pełna lista miast i stacji jest dostępna na tej stronie.
 12. Zestaw dla mediów? Nasz zestaw dla mediów publicznych jest dostępny na stronie zestaw dla mediów.

Jeśli masz inne pytania, sprawdź stronę Często zadawane pytania.made in 北京


Ranking AQI

O pomiarach jakości powietrza i zanieczyszczeń:

O Poziomach Jakości Powietrza

- Wartości Indeksu Jakości Powietrza (AQI)Poziomy zagrożenia zdrowia
0 - 50 Dobra 0-50: Dobra - Jakość powietrza jest uznawana za zadowalającą, a zanieczyszczenie powietrza stanowi niewielkie ryzyko lub jego brak.
51 -100 Średnia 50-100: Średnia - Jakość powietrza jest dopuszczalna; jednak niektóre zanieczyszczenia mogą być umiarkowanie szkodliwe dla bardzo małej liczby osób, które są niezwykle wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza.
101-150 Niezdrowa dla osób wrażliwych 100-150: Niezdrowe dla wrażliwych osób - u osób wrażliwych mogą wystąpić negatywne skutki dla zdrowia. Większość populacji może nie odczuwać negatywnych objawów.
151-200 Niezdrowa 150-200: Niezdrowe - Każdy może zacząć doświadczać negatywnych skutków zdrowotnych; U osób wrażliwych mogą wystąpić poważniejsze skutki zdrowotne.
201-300 Bardzo niezdrowa 200-300: Bardzo niezdrowe - Ostrzeżenie zdrowotne, poziom alarmowy. Bardzo prawdopodobny negatywny wpływ na całą populację.
300+ Zagrożenie dla życia 300 : Niebezpieczny - Alarm Zdrowotny: każdy może doświadczyć poważniejszych skutków zdrowotnych.

Aby dowiedzieć się więcej na temat jakości powietrza i zanieczyszczenia, sprawdź w wikipedii temat "jakość powietrza" lub nasz poradnik o jakości powietrza i jego wpływie na Twoje zdrowie.

Więcej przydatnych informacji zdrowotnych na blogu doktora Richarda Sainta z Pekinu: www.myhealthbeijing.com .


Uwaga dotycząca użytkowania: Wszystkie dane dotyczące jakości powietrza mogą być nieważne w chwili publikacji, a w celu zapewnienia jakości dane te mogą być w dowolnym momencie zmieniane bez powiadomienia. Projekt World Air Quality Index wykorzystuje wszystkie przydatne umiejętności, dba o rzetelność przy kompilowaniu treści tych informacji, ale w żadnym wypadku zespół projektowy World Air Quality Index lub jego agenci nie są odpowiedzialni za umowę, delikt lub w inny sposób za jakiekolwiek straty, obrażenia lub szkody wynikające bezpośrednio lub pośrednio z dostarczania tych danych.Ustawienia


Ustawienia Języka:


Temperature unit:
Celcius