Wizualne badanie wpływu wiatru na stężenie PM2,5
A visual study of Wind impact on PM2.5 Concentration

Posted on November 5th 2015
Udział: aqicn.org/faq/2015-11-05/a-visual-study-of-wind-impact-on-pm25-concentration/pl/

A perfect dust storm (attribution)

O wpływie wiatru na zanieczyszczenie powietrza i o tym, jak silny wiatr (a ściślej mówiąc silna wentylacja ) może w krótkim czasie pomóc oczyścić powietrze, pisaliśmy już nie raz. Nigdy jednak nie mieliśmy okazji stworzyć na dynamicznej wizualizacji tego zjawiska, dlatego właśnie o tym będziemy pisać w tym artykule.


--

Jeśli chodzi o prognozowanie jakości powietrza, kluczem do większej dokładności jest udoskonalenie modelu prognozowania i stworzenie specyficznego modelowania dla każdego kraju, a jeszcze lepiej dla każdego miasta. Na przykład w Pekinie bliskość gór na północy i Hebei na południu definiuje model:

 • Wiatr południowy zwiększa zanieczyszczenie w Pekinie: jeśli wiatr nie jest wystarczająco silny (tj. nie zapewnia wystarczającej wentylacji ), cząsteczki zostaną zablokowane przez góry i nie będą mogły przemieszczać się dalej na północ, tworząc w ten sposób gęstą cząstkę koncentracja w Pekinie.
 • Wiatr północny ma tendencję do usuwania zanieczyszczeń: Kiedy wiatr wieje dostatecznie z północy, powietrze zostaje niemal natychmiast oczyszczone, ponieważ na północy nie ma „źródła zanieczyszczeń” (a przynajmniej znacznie mniej niż na południu).

To widać na poniższej animacji, na której źródła zanieczyszczeń są dowolnie rozmieszczane tam, gdzie w Hebei zlokalizowane są stacje monitorujące. Każde źródło zanieczyszczeń emituje jedną cząsteczkę co godzinę. Im większa liczba cząstek w strefie, tym większe zanieczyszczenie (kolor niebieski odpowiada niskiemu stężeniu, czerwony ~ brązowy wysokiemu stężeniu). Model wiatru oparty jest na Global Forecast System (znanym również jako GFS).


--

Air Quality Forecast Viewer
version 1.2 (2016/2/18)
Loading..


--

Jest to oczywiście bardzo lekki model w porównaniu ze złożonymi modelami, które wymagają mocy obliczeniowej superkomputera, aby móc obliczyć prognozę jakości powietrza dla całego świata. Ma jednak tę zaletę, że wizualnie wyjaśnia podstawową koncepcję prognozowania jakości powietrza.

Aby być bardziej precyzyjnym, model powinien uwzględniać pionowy profil wiatru, a także prognozę dla kilku wysokości (warstw) - obecnie model wykorzystuje tylko prognozę dla 10 metrów, 100 metrów i 5KM. Co więcej, źródła zanieczyszczeń powinny być pełniejsze i obejmować źródła światowe – obecnie uwzględniane są jedynie źródła z Hebei.


--

Wreszcie, w wielu raportach badawczych analizowano systemy prognozowania jakości powietrza oparte na uczeniu maszynowym lub sztucznej inteligencji . Koncepcja polega na „uczeniu się” poprzez porównywanie zaobserwowanych danych z danymi prognozowanymi i identyfikowanie powtarzających się wzorców (jak pokazano na diagramie po prawej stronie).

Na papierze systemy prognozowania oparte na uczeniu maszynowym wyglądają dobrze, ale czy w rzeczywistości są lepsze od tradycyjnych modeli deterministycznych (które wolimy w projekcie Światowego Indeksu Jakości Powietrza )? Nawiązując do znakomitego wystąpienia Talithii Williams na konferencji TED na temat „Posiadaj dane swojego ciała”, nasza odpowiedź na to pytanie brzmi: „pokaż nam dane!” i o tym będziemy pisać w następnym artykule na temat prognozowania!

Kliknij tutaj, aby zobaczyć wszystkie wpisy w często zadawanych pytaniach
 • AQI Scale: What do the colors and numbers mean?
 • Using Statistical Distances for Real-time Sensor Networks Validation
 • Nitrogen Dioxyde (NO2) in our atmosphere
 • O pomiarach jakości powietrza i zanieczyszczeń:

  O Poziomach Jakości Powietrza

  -Wartości Indeksu Jakości Powietrza (AQI)Poziomy zagrożenia zdrowia
  0 - 50Dobra0-50: Dobra - Jakość powietrza jest uznawana za zadowalającą, a zanieczyszczenie powietrza stanowi niewielkie ryzyko lub jego brak.
  51 -100Średnia50-100: Średnia - Jakość powietrza jest dopuszczalna; jednak niektóre zanieczyszczenia mogą być umiarkowanie szkodliwe dla bardzo małej liczby osób, które są niezwykle wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza.
  101-150Niezdrowa dla osób wrażliwych100-150: Niezdrowe dla wrażliwych osób - u osób wrażliwych mogą wystąpić negatywne skutki dla zdrowia. Większość populacji może nie odczuwać negatywnych objawów.
  151-200Niezdrowa150-200: Niezdrowe - Każdy może zacząć doświadczać negatywnych skutków zdrowotnych; U osób wrażliwych mogą wystąpić poważniejsze skutki zdrowotne.
  201-300Bardzo niezdrowa200-300: Bardzo niezdrowe - Ostrzeżenie zdrowotne, poziom alarmowy. Bardzo prawdopodobny negatywny wpływ na całą populację.
  300+Zagrożenie dla życia300 : Niebezpieczny - Alarm Zdrowotny: każdy może doświadczyć poważniejszych skutków zdrowotnych.

  Aby dowiedzieć się więcej na temat jakości powietrza i zanieczyszczenia, sprawdź w wikipedii temat "jakość powietrza" lub nasz poradnik o jakości powietrza i jego wpływie na Twoje zdrowie.

  Więcej przydatnych informacji zdrowotnych na blogu doktora Richarda Sainta z Pekinu: www.myhealthbeijing.com .


  Uwaga dotycząca użytkowania: Wszystkie dane dotyczące jakości powietrza mogą być nieważne w chwili publikacji, a w celu zapewnienia jakości dane te mogą być w dowolnym momencie zmieniane bez powiadomienia. Projekt World Air Quality Index wykorzystuje wszystkie przydatne umiejętności, dba o rzetelność przy kompilowaniu treści tych informacji, ale w żadnym wypadku zespół projektowy World Air Quality Index lub jego agenci nie są odpowiedzialni za umowę, delikt lub w inny sposób za jakiekolwiek straty, obrażenia lub szkody wynikające bezpośrednio lub pośrednio z dostarczania tych danych.  Ustawienia


  Ustawienia Języka:


  Temperature unit:
  Celcius