بستر داده های تاریخی کیفیت هوا
ثبت نام موسسه و دانشگاه

اشتراک گذاری: aqicn.org/data-platform/register/fa/

مجموعه داده COVID-19

اگر به دنبال مجموعه داده ای هستید که در طول دوره COVID-19 (2015 تا کنون) بسیاری از شهرها/کشورها را پوشش می دهد، اینجا را کلیک کنید. آیا می توانید بیش از 500 میلیون بایت مجموعه داده CSV را پیدا کنید که بیش از 380 شهر را پوشش می دهد.


API برنامه‌ای

اگر به دسترسی برنامه‌ریزی شده به داده‌ها از طریق Rest API رایگان ما نیاز دارید، اینجا را کلیک کنید


از ابتدا، تیم پروژه شاخص کیفیت هوای جهانی (WAQI) همواره مشتاق ارائه اطلاعات شفاف کیفیت هوا به شهروندان جهان بوده است.

تلاش متحد

پروژه WAQI همچنین همواره مشتاق ارائه داده های تاریخی کیفیت هوا به موسسات و سازمان های مربوطه است که در زمینه آگاهی زیست محیطی، پایش کیفیت هوا، و همچنین مطالعات بهداشتی و اپیدمیولوژیک کار می کنند. در اینجا تعدادی از شرکا و همکاران ما که اطلاعات تاریخی مربوط به کیفیت هوا را به آنها ارائه کرده‌ایم آورده شده است:


چارچوب متحدبه منظور مرتبط‌تر کردن انتشار داده‌های تاریخی کیفیت هوا، تیم جهانی شاخص کیفیت هوا در حال بررسی با مرتبط‌ترین نهادهای بین‌المللی در مورد امکان راه‌اندازی یک چارچوب داده باز بوده است. در اینجا به تعدادی از مؤسساتی که ما درگیر آن هستیم اشاره می کنیم:

 • WHO - WHO: سازمان بهداشت جهانی
 • UNEP - UNEP: برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد
 • UNIDO - UNIDO: سازمان توسعه صنعتی ملل متحد
 • WMO - WMO: سازمان جهانی هواشناسی
 • GEO - GEO: گروه مشاهدات زمین
 • WRI - WRI: موسسه منابع جهانی
 • CCAC - CCAC: ائتلاف آب و هوا و هوای پاک
 • UNFCCC - UNFCCC: کنوانسیون چارچوب سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوا

داده های متحد

هدف از "چارچوب داده باز" ارائه دسترسی نامحدود و رایگان به داده های جهانی تاریخ و زمان واقعی کیفیت هوا از بیش از 100 کشور تحت پوشش در aqicn.org و waqi.info است.

همه - هم نهادها و هم شهروندان - موافق هستند که این نه تنها ایده خوبی است، بلکه باید اتفاق بیفتد.

برای تقویت بیشتر پلت‌فرم داده‌های کیفیت هوا، ما به دنبال میزبان مالی هستیم که بتواند به میزبانی این پروژه کمک کند. اگر سازمانی را می شناسید که می تواند به ما کمک کند، لطفاً از طریق صفحه مشارکت برای ما پیام ارسال کنید

پایگاه داده متحد قابل دانلود رایگان

Database Download

با تشکر از همه همکارانمان در حفاظت از محیط زیست سازمان ملل متحد، WHO و CCAC، میانگین داده های روزانه کیفیت هوا از تمام ایستگاه های پایش کیفیت هوا اکنون برای دانلود رایگان در دسترس است.--

محاسبه AQI

طبق استاندارد EPA ایالات متحده ( ماشین حساب ) همه مقادیر از پایگاه داده فوق قبلاً از غلظت خام (بر حسب mg/m3، ppm یا ppb) به "AQI فردی آلاینده" تبدیل شده اند. به عنوان مثال، اگر ارقام PM 2.5 را بررسی کنید، آنها با AQI فردی PM 2.5 مطابقت دارند (که به عنوان AQI PM 2.5 ذکر شده است). اگر می‌خواهید AQI کلی را محاسبه کنید، که AQI ترکیبی نامیده می‌شود، باید حداکثر همه AQI فردی را بگیرید:

AQI = max( AQIPM2.5, AQIPM10, AQIO3, ...)

سال های موجود

داده های کیفیت هوا در حال حاضر فقط از سال 2012 در دسترس است. اگر قبل از این دوره به داده‌هایی نیاز دارید، توصیه می‌کنیم یا با EPA مبدا تماس بگیرید یا از تخمین‌های داده‌های سنجش از راه دور استفاده کنید، مانند آنچه WHO استفاده می‌کند: who.int/airpollution/data/modelled-estimates/en/ برای مثال می‌توانید کاتالوگ پروژه ICARE را که از سال 2000 داده‌های ماهواره‌ای را بایگانی می‌کند، بررسی کنید.

غلظت خام و داده های ساعتی

اگر داده های بالا برای شما کار نمی کند، درخواست دقیق خود را از این لینک ثبت کنید: aqicn.org/data-platform/query

مشارکت یا حمایت از این پروژه

پروژه جهانی کیفیت هوا ممکن است شبیه یکی از آن پروژه‌های بزرگ باشد که از سوی سازمان‌هایی مانند UN، ADB یا WRI آمده است، اما در واقع فقط یک تیم کوچک پشت آن است.

با این حال، علیرغم دسترسی گسترده ما، پروژه ما هرگز از چنین سازمان هایی، چه سازمان های غیردولتی و چه دولتی، حمایت مالی دریافت نکرده است.

درآمد حاصل از تبلیغات آنلاین و همچنین ایستگاه های نظارت بر کیفیت هوای GAIA ما است، اما فقط برای پرداخت هزینه زیرساخت ابری کافی است.

با این حال، ما در حال کار بر روی دریافت بودجه برای استخدام تیمی هستیم که به پشتیبانی و بهبود پلت فرم داده کیفیت هوا اختصاص دارد.

اگر می‌خواهید کمک کنید، یا با تبدیل شدن به یکی از اعضای تیم ما، یا با ارائه حمایت مالی یا هر دو، از طریق این صفحه با ما تماس بگیرید: aqicn.org/contribute

❤️❤️❤️

آیا علاقه مند به نظارت بر کیفیت هوای خود هستید؟

مانیتور کیفیت هوا GAIA از حسگرهای ذرات لیزری برای اندازه گیری آلودگی ذرات PM2.5 و PM10 در زمان واقعی استفاده می کند که یکی از مضرترین آلاینده های هوا است.

تنظیم آن بسیار آسان است: فقط به یک نقطه دسترسی WIFI و یک منبع تغذیه سازگار با USB نیاز دارد. پس از اتصال، سطوح آلودگی هوای شما فوراً در نقشه‌های ما در دسترس است.

این ایستگاه با کابل های برق ضد آب 10 متری، منبع تغذیه، تجهیزات نصب و پنل خورشیدی اختیاری همراه است.

اعتبار داده ها

چارچوب داده های باز بدون کار آژانس های حفاظت از محیط زیست در سراسر جهان (EPA) که باید اعتبار برنامه های نظارتی خود را دریافت کنند، امکان پذیر نخواهد بود.

شرایط استفاده از خدمات

بیانیه استفاده از داده پروژه شاخص کیفیت هوای جهانی در مورد داده های موجود از پلت فرم داده اعمال می شود. هدف این دستورالعمل ها آگاه ساختن همه طرف های ذینفع از ماهیت و هدف داده ها است.

 1. بیانیه استفاده
  1. داده های مشاهده پلت فرم داده به طور کامل تأیید یا تأیید نشده اند. این داده ها در معرض تغییر، خطا و اصلاح هستند. داده ها و اطلاعات به هیچ وجه رسمی نیستند.
  2. از داده‌های مشاهده‌ای پلتفرم داده نمی‌توان برای هیچ مقایسه رسمی، رتبه‌بندی، گزارش یا تجزیه و تحلیل داده استفاده کرد. داده های رسمی و تایید شده باید مستقیماً از EPA مبدأ به دست آید.
  3. اگر داده‌های مشاهده‌ای برای تجزیه و تحلیل استفاده می‌شوند، در صفحات وب نمایش داده می‌شوند یا برای برنامه‌ها یا محصولات دیگر استفاده می‌شوند، نتایج تجزیه و تحلیل، نمایش‌ها یا محصولات باید نشان دهند که این داده‌ها به طور کامل تأیید یا تأیید نشده‌اند.
  4. انتشارات، تحلیل‌ها، محصولات، ارائه‌ها و/یا اطلاعات مشتق شده که بر این داده‌ها تکیه دارند باید به EPA مبدأ و همچنین پروژه شاخص کیفیت هوای جهانی منتسب باشند:
  5. پروژه شاخص کیفیت هوای جهانی تمام مهارت و دقت معقول را در گردآوری محتویات این اطلاعات به کار گرفته است و تحت هیچ شرایطی تیم پروژه شاخص کیفیت هوای جهانی یا عوامل آن در قرارداد، جرم و یا غیره در قبال هرگونه ضرر، جراحت یا خسارت مسئولیتی ندارند. به طور مستقیم یا غیر مستقیم از ارائه این داده ها ناشی می شود. تمام این داده‌های تاریخی کیفیت هوا بر اساس نامعتبر است و به دلیل تضمین کیفیت ممکن است این داده‌ها در هر زمانی بدون اطلاع قبلی اصلاح شوند.
  6. داده ها و اطلاعات گزارش شده توسط پروژه شاخص کیفیت هوای جهانی با هدف صریح ارائه اطلاعات بهداشتی عملی به شهروندان مرتبط با آلودگی هوا ارائه شده است.
 2. محدودیت های اضافی
  1. داده ها را نمی توان فروخت یا در بسته های فروخته شده گنجاند.
  2. داده ها را نمی توان در برنامه ها یا خدمات پولی استفاده کرد.
  3. داده ها را نمی توان به عنوان داده های ذخیره شده یا بایگانی شده مجدداً توزیع کرد.
 3. یک کپی از این شرایط خدمات را می توان در aqicn.org/data-platform/tos/ یافت.

درباره اندازه گیری کیفیت و آلودگی هوا:

درباره سطوح کیفیت هوا

- مقادیر شاخص کیفیت هوا (AQI).سطوح نگرانی سلامت
0 - 50 خوب کیفیت هوا رضایتبخش است و آلودگی هوا کم یا بدون خطر است
51 -100 در حد متوسط کیفیت هوا قابل قبول است با این حال، برای بعضی از آلاینده ها ممکن است نگرانی سلامت متوسط برای تعداد بسیار کمی از افرادی که به طور غیر منتظره ای نسبت به آلودگی هوا حساس هستند، وجود داشته باشد.
101-150 ناسالم برای گروه های حساس سلامتی گروه های حساس ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد.عموم مردم احتمالا تحت تاثیر قرار نخواهند گرفت.
151-200 ناسالم همه ممکن است اثرات آلودگی بر سلامتیشان را احساس کنند؛ اعضای گروه های حساس ممکن است اثرات منفی جدی تری بر سلامتی شان احساس کنند.
201-300 خیلی ناسالم هشدارهای بهداشتی در شرایط اضطراری. کل جمعیت بیشتر احتمال دارد تحت تأثیر قرار گیرد.
300+ خطرناک هشدار سلامت: هرکس ممکن است اثرات جدی سلامتی را تجربه کند

برای اطلاعات بیشتر در مورد کیفیت هوا و آلودگی، موضوع کیفیت هوا در ویکی‌پدیا یا راهنمای airnow برای کیفیت هوا و سلامت شما را بررسی کنید.

برای توصیه های بهداشتی بسیار مفید دکتر پکن ریچارد سنت سیر، وبلاگ www.myhealthbeijing.com را بررسی کنید.


اطلاعیه درمورد شرایط استفاده: تمام اطلاعات کیفیت هوا در زمان انتشار تایید نشده است و با توجه به عدم اطمینان از کیفیت این اطلاعات ممکن است بدون اطلاع قبلی در هر زمانی اصلاح شود. پروژه شاخص کیفیت جهانی هوا با استفاده از تمام مهارت ها و مراقبت های معقول در انتشار محتویات این اطلاعات، تحت هیچ شرایطی شاخص کیفیت جهانی هوا تیم پروژه یا نمایندگان آن برای هر گونه از دست دادن، آسیب یا آسیب ناشی از عرضه اطلاعات مسئولیتی را قبول نمی‌کنند.Settings


Language Settings:


Temperature unit:
Celcius