Eksperyment z czujnikiem jakości powietrza SDS011
Odczyty jakości powietrza w czasie rzeczywistym z SDS011

Udział: aqicn.org/sensor/sds011/pl/

Pełną listę wszystkich testów czujników jakości powietrza w ramach projektu Światowy Indeks Jakości Powietrza znajdziesz na naszej stronie przeglądu czujników.


Czujnik SDS 011

Czujnik SDS 011 to całkiem nowy czujnik jakości powietrza opracowany przez Nova Fitness, spółkę wydzieloną z uniwersytet w Jinan (w Shandong).

Dzięki swoim rozmiarom jest to prawdopodobnie jeden z najlepszych czujników pod względem dokładności: podczas gdy inne czujniki skupiają się na zmniejszaniu rozmiaru czujnika, SDS 011 zdecydował się na kompromis w zakresie rozmiaru, umożliwiając użycie większego wentylatora. Im większy wentylator, tym lepsza jakość.

Dane techniczne

Spec sheet: SDS011-datasheet-v1.3

To jest specyfikacja SDS011. Nie należy uważać wszystkich tych wartości za oczywiste, ponieważ często istnieje duża różnica między tym, co się mówi, że jest możliwe, a tym, co jest rzeczywiście możliwe (i dlatego organizujemy wszystkie nasze eksperymenty).

 • Wyjście: PM2,5, PM10
 • Zakres pomiarowy: 0,0–999,9 μg/m3
 • Napięcie wejściowe: 5 V
 • Maksymalny prąd: 100 mA
 • Prąd uśpienia: 2 mA
 • Czas reakcji 1 sekunda
 • Częstotliwość wyjściowa danych szeregowych: 1 czas/sekundę
 • Rozdzielczość średnicy cząstek: ≤0,3 μm
 • Błąd względny: 10%
 • Zakres temperatur: -20~50°C
 • Rozmiar fizyczny: 71 mm* 70 mm * 23 mm

Należy pamiętać, że zakres roboczy wilgotności SDS011 wynosi 0-70%. To dobrze, ponieważ powyżej 70% wilgotności odczyty stają się niewiarygodne.

Zajrzyj do czujnika od środka

Sprytna konstrukcja SD011 polega na wykorzystaniu płytki drukowanej jako jednej strony obudowy (co pozwala obniżyć koszt BOM). Diodę montuje się po stronie PCB (jest to obowiązkowe, ponieważ należy unikać szumów pomiędzy diodą a LNA). Laser zamontowany na plastikowym pudełku i podłączony do płytki drukowanej za pomocą przewodu.

Największym problemem tej konstrukcji jest to, że cały czujnik w środku bardzo się zakurza, jak pokazano na poniższym obrazku po pracy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przez ponad 6 miesięcy. W rzeczywistości nie jest tak źle, ponieważ kurz nie zgromadził się na diodzie ani na froncie lasera. Jeśli chodzi o wentylator, gromadzenie się kurzu jest „normalnym zachowaniem”, obserwowanym również w przypadku dylos.

Wreszcie, jeśli chodzi o PCB, jest to dość proste. Główny procesor to procesor 8-bitowy (porysowany, aby zapobiec odwrotnej inżynierii!). Pod osłoną znajduje się wzmacniacz niskoszumowy (montowany bezpośrednio po przeciwnej stronie diody).

Konfiguracja eksperymentu

Istnieją dwie kolokacje SDS011. SDS011i #1 to czujnik, który był używany na zewnątrz przez kilka miesięcy. SDS011 #2 to zupełnie nowy czujnik (od września 2016).

Dane w czasie rzeczywistym

Current BAM readings are:
 • PM2.5 mass in mg/m3 -,
 • updated on - - (China time).
First SDS011i #1 (old) readings are:
 • PM2.5 mass in mg/m3 -,
 • PM10 mass in mg/m3 -,
 • updated on - - (China time).
Second SDS011i #2 (new) readings are:
 • PM2.5 mass in mg/m3 -,
 • PM10 mass in mg/m3 -,
 • updated on - - (China time).

Porównanie z oficjalnymi odczytami BAM

PM2.5 based Air quality data:
PM10 based Air quality data:


- -

For the list of all air quality sensors, check the Sensor Overview page

Read or publish comments (they rely on Disqus)

O pomiarach jakości powietrza i zanieczyszczeń:

O Poziomach Jakości Powietrza

- Wartości Indeksu Jakości Powietrza (AQI)Poziomy zagrożenia zdrowia
0 - 50 Dobra 0-50: Dobra - Jakość powietrza jest uznawana za zadowalającą, a zanieczyszczenie powietrza stanowi niewielkie ryzyko lub jego brak.
51 -100 Średnia 50-100: Średnia - Jakość powietrza jest dopuszczalna; jednak niektóre zanieczyszczenia mogą być umiarkowanie szkodliwe dla bardzo małej liczby osób, które są niezwykle wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza.
101-150 Niezdrowa dla osób wrażliwych 100-150: Niezdrowe dla wrażliwych osób - u osób wrażliwych mogą wystąpić negatywne skutki dla zdrowia. Większość populacji może nie odczuwać negatywnych objawów.
151-200 Niezdrowa 150-200: Niezdrowe - Każdy może zacząć doświadczać negatywnych skutków zdrowotnych; U osób wrażliwych mogą wystąpić poważniejsze skutki zdrowotne.
201-300 Bardzo niezdrowa 200-300: Bardzo niezdrowe - Ostrzeżenie zdrowotne, poziom alarmowy. Bardzo prawdopodobny negatywny wpływ na całą populację.
300+ Zagrożenie dla życia 300 : Niebezpieczny - Alarm Zdrowotny: każdy może doświadczyć poważniejszych skutków zdrowotnych.

Aby dowiedzieć się więcej na temat jakości powietrza i zanieczyszczenia, sprawdź w wikipedii temat "jakość powietrza" lub nasz poradnik o jakości powietrza i jego wpływie na Twoje zdrowie.

Więcej przydatnych informacji zdrowotnych na blogu doktora Richarda Sainta z Pekinu: www.myhealthbeijing.com .


Uwaga dotycząca użytkowania: Wszystkie dane dotyczące jakości powietrza mogą być nieważne w chwili publikacji, a w celu zapewnienia jakości dane te mogą być w dowolnym momencie zmieniane bez powiadomienia. Projekt World Air Quality Index wykorzystuje wszystkie przydatne umiejętności, dba o rzetelność przy kompilowaniu treści tych informacji, ale w żadnym wypadku zespół projektowy World Air Quality Index lub jego agenci nie są odpowiedzialni za umowę, delikt lub w inny sposób za jakiekolwiek straty, obrażenia lub szkody wynikające bezpośrednio lub pośrednio z dostarczania tych danych.Ustawienia


Ustawienia Języka:


Temperature unit:
Celcius